Pogwizdowianki
Mogiły wojenne
Cmentarz Parafialny Pogwizdów
Informacje pozyskano ze strony
Nazwa obiektu: MOGIŁA BARTŁOMIEJA FURTAKA, ŻOŁNIERZA WOJSKA POLSKIEGO Z 1939 R. W POGWIZDOWIE
U wezgłowia mogiły umieszczony jest krzyż z bloków jasnego kamienia z czarną tabliczką z napisem: „ŻOŁNIERZE BRYGADY ŚWIĘTOKRZYSKIEJ/ POLEGLI W WALCE Z NIEMCAMI:/ 1. WOJCIECH JAKIMOWICZ P.POR. „BORYNA/ 2. MIECZYSŁAW MATLA KPR. PODCH. „SZMAGA”/ 3. KAZIMIERZ JANIKOWSKI ST. STRZ. „HUNCWOT”/ 4. ARKADIUSZ MATUSZEWSKI\ ST. STRZ. „GORCZYŃSKI”/ 5. GUSTAW ROMAŃSKI ST. STRZ. „WIKTOR”/ 6. MIECZYSŁAW ŁAGOWSKI STRZ. „JASTRZĄB”/ 7. N.N. STRZ. „KAMIEŃ”/ 8. N.N. STRZ. „KASPER”/ 9. N.N. STRZ. „KOSA”/ NIKT IM IŚĆ NIE KAZAŁ, POSZLI BO TAK CHCIELI/ BO TAKIE DZIEDZICTWO WZIĄŁ PO DZIADACH WNUK/ NIKT NIE PYTAŁ O NIC, A WSZYSCY WIEDZIELI, / ZA CO IDĄ WALCZYĆ, KOMU PŁACIĆ DŁUG/ E. SŁOŃSKI/ W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM ZWIĄZEK N.S.Z.
Pochowano tu 9 żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, poległych w walce z oddziałem Wehrmachtu w dniach 14-15 stycznia 1945 w rejonie Pogwizdowa.
Nazwa obiektu: MOGIŁA ZBIOROWA 9 ŻOŁNIERZY NSZ Z 1945 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna w betonowym obramowaniu, u wezgłowia lastrykowa stela w kształcie pięcioboku z tablicą z napisem „MOGIŁA/ ŻOŁNIERZA RADZIECKIEGO/ 1944 r.”
Pochowano tu nieznanego żołnierza sowieckiego poległego w 1944 r.
Nazwa obiektu: MOGIŁA POJEDYNCZA ŻOŁNIERZA SOWIECKIEGO z 1944 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna w prostokątnym, betonowym obramowaniu z betonowym krzyżem u wezgłowia, na krzyżu prostokątna, czarna tabliczka z napisem: „Ś†P/ ZDZISŁAW PAJDA/ OFIARA TERRORU/ HITLEROWSKIEGO/ Z 1943 r.”
Zdzisław Pajda i inni mieszkańcy wsi Uniejów-Rędziny pełniący straż nocną w marcu 1943 r. zostali aresztowani przez Gestapo za to, że nie zgłosili przejścia przez wieś oddziału Gwardii Ludowej. Aresztowanych rozstrzelano w lesie Chodówki. Po wojnie szczątki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny w Pogwizdowie, należący do parafii Uniejów.
Nazwa obiektu: MOGIŁA ZDZISŁAWA PAJDY, OFIARY TERRORU HITLEROWSKIEGO Z 1943 W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna w prostokątnym, betonowym obramowaniu z betonowym krzyżem u wezgłowia, na krzyżu prostokątna, czarna tabliczka z napisem: „Ś†P/ ZDZISŁAW PAJDA/ OFIARA TERRORU/ HITLEROWSKIEGO/ Z 1943 r.”
Zdzisław Pajda i inni mieszkańcy wsi Uniejów-Rędziny pełniący straż nocną w marcu 1943 r. zostali aresztowani przez Gestapo za to, że nie zgłosili przejścia przez wieś oddziału Gwardii Ludowej. Aresztowanych rozstrzelano w lesie Chodówki. Po wojnie szczątki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny w Pogwizdowie, należący do parafii Uniejów.
Nazwa obiektu: MOGIŁA ZBIOROWA 3 OFIAR TERRORU HITLEROWSKIEGO Z 1943 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna, ujęta w prostokątne, betonowe obramowanie. Na mogile ustawione są trzy betonowe krzyże, w tym jeden na postumencie. Na jednym z krzyży bez postumentu znajduje się tabliczka napisem: „ANTONI PŁAZIŃSKI/ OFIARA TERRORU/ HITLEROWSKIEGO/ Z 1943 R.”
W marcu 1943 r. Gestapo aresztowało kilku mieszkańców wsi Uniejów-Rędziny za to, że podczas pełnienia straży nocnej nie zawiadomili o przejściu oddziału Gwardii Ludowej. Aresztowanych rozstrzelano w lesie Chodówki. Zwłoki zostały zakopane na miejscu, a po wojnie ekshumowane i pochowane na cmentarzu parafialnym w Pogwizdowie, należącym do parafii Uniejów. Wśród rozstrzelanych oprócz pochowanego tu Antoniego Płazińskiego znaleźli się: Józef Fikus, Adam Małupa, Stanisław Nowak, Adam Płaziński i Józef Płaziński.
Nazwa obiektu: MOGIŁA ZBIOROWA 2 OFIAR TERRORU HITLEROWSKIEGO W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna w prostokątnym, betonowym obramowaniu. U wezgłowia mogiły znajduje się betonowy krzyż z tabliczką z napisem: „Ś†P/ JÓZEF/ FILUS/ OFIARA TERRORU/ HITLEROWSKIEGO/ Z 1944 r.” oraz krzyż z metalowych rur z promienistą glorią i pasyjką. Na poprzedniej tabliczce na krzyżu betonowym widniała data „1943 r.”
Pochowano tu Józefa Filusa, rozstrzelanego w marcu 1943 r. przez Gestapo w lesie Chodówki i nieznaną ofiarę okupanta niemieckiego.
Nazwa obiektu: MOGIŁA KAZIMIERZA OTRĘBSKIEGO, OFIARY TERRORU HITLEROWSKIEGO Z 1943 R. W POGWIZDOWIE
Na mogile znajduje się lastrykowy nagrobek z lastrykowym krzyżem i stelą u wezgłowia. Na steli umieszczona jest czarna tablica z napisem: „KAZIMIERZ OTRĘBSKI/ LAT 21/ ZGINĄŁ 1 III 1943/ Z RĄK HITLEROWSKIEGO OKUPANTA”. Na skrzyżowaniu ramion krzyża znajduje się metalowy medalion z głową Chrystusa.
Kazimierz Otrębski został zastrzelony przez okupanta niemieckiego w marcu lub kwietniu 1943 r. za przynależność do Gwardii Ludowej.
Nazwa obiektu: MOGIŁA WINCENTEGO SROKI, OFIARY TERRORU HITLEROWSKIEGO Z 1943 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła ujęta w lastrykowe obramowanie ze stelą u wezgłowia w kształcie niesymetrycznego pięcioboku. Na steli umieszczona jest tabliczka z napisem: „Ś†P/ WINCENTY SROKA/ OFIARA TERRORU/ HITLEROWSKIEGO/ Z 1943 r.”
Nazwa obiektu: MOGIŁA JANA MIŚKA, OFIARY TERRORU HITLEROWSKIEGO Z 1943 r. W POGWIZDOWIE
Mogiła obramowana i nakryta betonową płytą, u wezgłowia betonowa stela w kształcie pięcioboku z prostokątną, czarną tabliczką z napisem: „Ś†P/ JAN MISIEK/ OFIARA TERRORU/ HITLEROWSKIEGO/ Z 1943 r.”
Nazwa obiektu: MOGIŁA JANA WCISŁY, OFIARY TERRORU HITLEROWSKIEGO Z 1943 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna w betonowym obramowaniu, u wezgłowia nakryta betonową płytą z uszkodzoną tabliczką, na której znajdował się napis „JAN WCISŁO/ OFIARA TERRORU HITLEROWSKIEGO/ Z 1943 ROKU”. Tabliczka zamocowana pierwotnie była na betonowej steli w kształcie niesymetrycznego pięcioboku.
Nazwa obiektu: MOGIŁA MARII PIECZYRAK, OFIARY TERRORU HITLEROWSKIEGO Z 1943 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna w betonowym obramowaniu, u wezgłowia stela w kształcie niesymetrycznego pięcioboku z tabliczką z napisem: „Ś.†P./ MARIA PIECZYRAK/ OFIARA TERRORU HITLEROWSKIEGO/ Z 1943 ROKU”. Przy steli umieszczony jest lastrykowy wazon na kwiaty.
Maria Pieczyrak została rozstrzelana przez żandarmerię 1 marca 1943 r. w Kępiu za działalność konspiracyjną. Zwłoki zakopano na miejscu, a po wojnie ekshumowano na cmentarz parafialny w Pogwizdowie, należący do parafii Uniejów.
Nazwa obiektu: MOGIŁA STANISŁAWA TABORA OFIARY TERRORU HITLEROWSKIEGO W POGWIZDOWIE
Mogiła obramowana i nakryta betonową płytą, u wezgłowia betonowa stela w kształcie niesymetrycznego pięcioboku z tabliczką z napisem: „Ś†P/ STANISŁAW TABOR/ OFIARA TERRORU/ HITLEROWSKIEGO/ Z 1944 r.”. Na poprzedniej tabliczce znajdował się napis: „STANISŁAW TABOR/ OFIARA TERRORU HITLEROWSKIEGO/ Z 1943 ROKU”.
Nazwa obiektu: MOGIŁA WOJCIECHA TABOROWICZA, OFIARY TERRORU HITLEROWSKIEGO Z 1943 R. W POGWIZDOWIE
Nagrobek nakryty betonową płytą, u wezgłowia prostokątna stela z wnęką. We wnęce znajdowała się tablica: „WOJCIECH TABOROWICZ/ ZAŁOŻYCIEL i ORGANIZATOR KOMUNIZMU W KĘPIU/ ZOSTAŁ ROZSTRZELANY PRZEZ NIEMCÓW/ W KĘPIU DN. 7.7.1943”.
Wojciech Taborowicz należący do Gwardii Ludowej został rozstrzelany przez żandarmerię w 1943 r. w Kępiu. Zwłoki pochowano na cmentarza parafialnym w Pogwizdowie, należącym do parafii Uniejów.
Nazwa obiektu: MOGIŁA KLIMKA, OFIARY TERRORU HITLEROWSKIEGO Z 1944 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna w betonowym obramowaniu, u wezgłowia stela w kształcie niesymetrycznego pięcioboku z prostokątną, czarną tabliczką z napisem: „Ś†P/ KLIMEK/ OFIARA TERRORU/ HITLEROWSKIEGO/ Z 1944 r.”
Pochowano tu osobę o nazwisku lub pseudonimie Klimek, ofiarę okupanta niemieckiego z 1944 r.
Nazwa obiektu: MOGIŁA JANA KRUSZCA, OFIARY TERRORU HITLEROWSKIEGO Z 1944 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna, w betonowym obramowaniu, u wezgłowia stela w kształcie niesymetrycznego pięcioboku z tablicą z napisem: „Ś†P/ JAN KRUSZEC/ OFIARA TERRORU/ HITLEROWSKIEGO/ Z 1944 r.” Za stelą umieszczony jest krzyż łaciński.
Nazwa obiektu: MOGIŁA TADEUSZA KUCHARZYKA, ŻOŁNIERZA ARMII LUDOWEJ Z 1944 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła nakryta betonową płytą, u wezgłowia stela w kształcie niesymetrycznego pięcioboku z tabliczką z napisem: „Ś†P/ TADEUSZ KUCHARZYK/ CZŁONEK AL/ POLEGŁ ZA OJCZYZNĘ W 1944 r.”
Nazwa obiektu: MOGIŁA WŁADYSŁAWA MARCA, OFIARY TERRORU HITLEROWSKIEGO W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna, ujęta w szerokie prostokątne, dwustopniowe obramowanie, u wezgłowia betonowa stela w kształcie niesymetrycznego pięcioboku z prostokątna, czarną tabliczką z napisem: „Ś†P/ WŁADYSŁAW MARZEC/ OFIARA TERRORU HITLEROWSKIEGO/ Z 1944 r.”
Władysław Marzec wraz z Marią Pieczyrak i Tadeuszem Skórą został rozstrzelany przez żandarmerię 1 marca 1943 r. w Kępiu. Zwłoki zakopano w polu, a później ekshumowano i pochowano na cmentarzu parafialnym w Pogwizdowie należącym do Parafii Uniejów.
Nazwa obiektu: MOGIŁA FAJKI, ŻOŁNIERZA ARMII LUDOWEJ Z 1944 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna w prostokątnym, betonowym obramowaniu, u wezgłowia ścięta pulpitowo betonowa stela z napisem: „Ś†P/ FAJKA/ PARTYZANT GL AL/ POLEGŁ ZA OJCZYZNĘ/ W 1944 r.”
Nazwa obiektu: MOGIŁA FIGLA, OFIARY TERRORU HITLEROWSKIEGO Z 1944 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna, w betonowym obramowaniu, u wezgłowia betonowa stela w kształcie nieregularnego pięcioboku z tabliczką z napisem: „Ś†P/ FIGIEL/ OFIARA TERRORU/ HITLEROWSKIEGO/ Z 1944 r.”
Nazwa obiektu: MOGIŁA STANISŁAWA MAZURA, ŻOŁNIERZA ARMII LUDOWEJ Z 1944 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna w prostokątnym, betonowym obramowaniu, u wezgłowia betonowy krzyż z prostokątną, czarną tabliczką z napisem: „Ś†P/ STANISŁAW MAZUR/ CZŁONEK AL/ POLEGŁ ZA OJCZYZNĘ/ W 1944 r.”
Nazwa obiektu: MOGIŁA STEFANA PIŁATA, ŻOŁNIERZA ARMII LUDOWEJ Z 1945 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna w betonowym obramowaniu, u wezgłowia betonowy krzyż z prostokątną tablicą z napisem: „Ś.P./ STEFAN PIŁAT/ ŻOŁNIERZ AL/ WIĘZIEŃ OŚWIĘCIMIA/ ZGINĄŁ ZA OJCZYZNĘ/ W 1945 R. ŻYŁ LAT 27”.
Nazwa obiektu: MOGIŁA CZESŁAWA SZYMACHY, ŻOŁNIERZA ARMII LUDOWEJ Z 1944 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna w betonowym obramowaniu, nakryta lastrykową płytą, u wezgłowia lastrykowy, prostopadłościenny blok z tabliczką z napisem: „Ś.†P./ CZESŁAW/ SZYMACHA/ CZŁONEK A.L./ POLEGŁ ZA OJCZYZNĘ W 1944 R.”
Nazwa obiektu: MOGIŁA NIEZNANEGO CZŁONKA RUCHU OPORU W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna w betonowym obramowaniu, u wezgłowia stela w kształcie niesymetrycznego pięcioboku z białą, emaliowana tablicą z częściowo nieczytelnym napisem: „MOGIŁA/ NIEZNANEGO CZŁONKA/ RUCHU OPORU/ Z ...” Obok steli umieszczony jest lastrykowy wazon.
Nazwa obiektu: MOGIŁA NIEZNANEGO PARTYZANTA Z 1944 R. W POGWIZDOWIE
Mogiła ziemna, w betonowym obramowaniu, u wezgłowia prostokątna stela z tablicą z napisem: „Ś.†P./ NIEZNANY/ PARTYZANT/1944”. Pierwotnie na mogile znajdowała się owalna, emaliowana tablica z napisem: „NIEZNANY/ PARTYZANT/ POLEGŁ W 1944 r.”