top of page
LOGObeztła_edited.png

Linia Hutnicza Szerokotorowa, dawniej znana pod nazwÄ… Linia Hutniczo-Siarkowa (LHS) – niezelektryfikowana, jednotorowa linia kolejowa przebiegajÄ…ca od kolejowego przejÅ›cia granicznego w Hrubieszowie do stacji kolejowej SÅ‚awków PoÅ‚udniowy LHS.

2020_07_04_Adamczyk_LHS_05.jpg

Budowa LHS, byÅ‚a wariantem wybranym spoÅ›ród innych wariantów zaopatrzenia w rudÄ™ najnowoczeÅ›niejszego w Polsce w latach siedemdziesiÄ…tych Kombinatu Metalurgicznego Huta Centrum. BudowÄ™ linii LHS oficjalnie ukoÅ„czono 30 listopada 1979 roku, a pierwszy skÅ‚ad przejechaÅ‚ niÄ… 15 grudnia 1979 roku. Ten żelazny szlak jest ewenementem na mapie kolejowej w Polsce nie tylko ze wzglÄ™du na zastosowanie przeÅ›witu toru ( rozstaw szyn) lecz również jego przeznaczenie i tabor. Wielu osobom LHS przywodzÄ… na myÅ›l linie kolejowe funkcjonujÄ…ce na terenie Stanów Zjednoczonych. Trasy te rzeczywiÅ›cie majÄ… wiele wspólnego z LHS. Typowa dla nich jest dominacja lub wyÅ‚Ä…czność ruchu towarowego, a charakterystycznym widokiem sÄ… ciężkie, klikudziesiÄ™ciowagonowe pociÄ…gi towarowe ciÄ…gniÄ™te przez co najmniej dwie lokomotywy.LiniÄ™ LHS od poczatku zaprojektowano jako liniÄ™ jednotorowÄ…, przeznaczonÄ… do ruchu towarowego. Obecnie po LHS przewozi siÄ™ okoÅ‚o 10 milionów ton towarów rocznie z tendencjÄ… wzrostowÄ…. BazujÄ…c na wczeÅ›niejszych doÅ›wiadczeniach podczas budowy LHS wiÄ™kszość skrzyżowaÅ„ z torami o przeÅ›wicie normalnym oraz z drogami koÅ‚owymi starano siÄ™ projektować jako dwupoziomowe. Jednak ze wzglÄ™du na morderczy termin realizacji inwestycji, nie wszÄ™dzie udaÅ‚o siÄ™ zrealizować wiadukty. W niektórych miejscach stojÄ… do dzisiaj wiadukty wybudowane częściowo i nigdy nie ukoÅ„czone. Ich oddanie do użytku odÅ‚ożono na późniejsze lata. Prowizorki sÄ… ponoć najtrwalsze i nie inaczej jest w tym przypadku. W ciÄ…gu 40 lat eksploatacji linii po jej oddaniu do użytku oddano jedynie wiadukt w miejscowoÅ›ci Kije na drodze wojewódzkiej nr 776. Niechlubnym przykÅ‚adem zaniechanej i niedokoÅ„czonej inwestycji jest prowizoryczny objazd wykopu w miejscowoÅ›ci Uniejów RÄ™dziny, pomimo staraÅ„ mieszkaÅ„ców istnieje już 40 lat. - " Koleje historii- Charsznickie kroniki, opowieÅ›ci i podania " Beata BadoÅ„, Andrzej PaÅ‚ka, ZdzisÅ‚aw Uchto. wyd. przez Stowarzyszenie OÅ›wiata w Gminie Charsznica 2019r.

Kolej szerokotorowa – kolej o przeÅ›wicie wiÄ™kszym niż uznawany za normalny, czyli 1435 mm. Istnieje w Rosji i innych krajach poradzieckich – przeÅ›wit od lat 60. XX wieku wynosi tam 1520 mm (poprzednio 1524 mm), Finlandii – 1524 mm, co jest pozostaÅ‚oÅ›ciÄ… po panowaniu carskiej Rosji, Irlandii i częściowo w Australii – 1600 mm, w Hiszpanii i Portugalii – 1668 mm, IndiachPakistanie i Bangladeszu – 1676 mm.

Linie szerokotorowe w Polsce - Linie z przeÅ›witem rosyjskim istniejÄ… też w Polsce. NajdÅ‚uższÄ… jest Linia Hutnicza Szerokotorowa, dawniej Linia Hutniczo-Siarkowa, bÄ™dÄ…ca najdalej wysuniÄ™tym na zachód Europy odcinkiem toru o przeÅ›wicie 1520 mm. Wybudowana na potrzeby Huty Katowice do niewymagajÄ…cej przeÅ‚adunku lub zmiany wózków wymiany towarowej z dawnym ZSRR (obecnie RosjÄ… i UkrainÄ…) – importu rudy Å¼elaza i eksportu siarki. Biegnie od granicy ukraiÅ„sko-polskiej w okolicach Gródka do SÅ‚awkowa w GórnoÅ›lÄ…skim OkrÄ™gu PrzemysÅ‚owym. Jej dÅ‚ugość wynosi 394,65 km – odlegÅ‚ość mierzona od granicy paÅ„stwa do umownego punktu stycznego z bocznicÄ… Huty Katowice.

Innymi liniami szerokotorowymi sÄ… krótkie odcinki przy wschodniej lub póÅ‚nocnej granicy paÅ„stwa, m.in. linia z Å»urawicy do stacji Hurko, z PrzemyÅ›la GÅ‚ównego do granicy paÅ„stwa i dalej do stacji MoÅ›ciska na Ukrainie (linia kolejowa nr 92), z Bogaczewa do Mamonowa – czynna na odcinku Wielkie Wierzno – Braniewo – Mamonowo (linia kolejowa nr 217), z Chryzanowa do granicy paÅ„stwowej (linia kolejowa nr 59), a także linia z Geniusz do granicy paÅ„stwa w Kuźnicy BiaÅ‚ostockiej i dalej do biaÅ‚oruskiej stacji Briuzgi – czynna na odcinku od SokóÅ‚ki (linia kolejowa nr 57).

bottom of page